Az elvarzsolt konyha.
2005.04.06. 01:06
RGI KNAI KPECSKK
Az elvarzsolt konyha
rta: A. G. Vreede
Fordtotta: Reicher Lszl
a "St. Michael's News" 1947. decemberi szmban megjelent rs alapjn
A blcs Hu tantvnyai krben lt. Hossz id eltelte utn megengedte tudatnak, hogy az fizikai testbe trjen vissza, s mosolyogva gy szlt:
„Mivel ma van az jhold szletsnek napja, s ezrt a Jang fellkerekedik a Jinen (a vilgossg ismt legyzi a sttsget), ez a pihens napja. Ezrt egy szrakoztat trtnetet meslek nektek s utna majd elmondjtok, amit errl a trtnetrl gondoltok.”
Egyszer egy mandarin felesge hivatta a szakcst, s megmondta neki, hogy tkletes ebdet ksztsen. Nagytisztelet frjem, aki igen magas rang mandarin,– mondta a szakcsnak – hrom nagytisztelet vendget vr s magas llsuk szerint szeretn a vendgeket fogadni.
gy ht, a szakcs vizet tett a fazekaiba, s ft, valamint szenet rakott aljuk. Azutn az udvarhzba ment s egy zsk rizst, egy zsk babot, s az ebdhez szksges tbb ms hozzvalt hozott.
De amikor a konyhba rkezett s kinyitotta a rizses zskot, akkor rizsszemek szzai ugrltak ki belle, s a levegben olyan krtncba kezdtek, mint a fehr hangyk szoktak este az g lmpa krl. A szakcs gyorsan befogta a zsk szjt, de me a zskon szmos lyuk volt, s a rizsszemek azokon t is kibjtak, ahogyan a fehr hangyk, egy forr nap estjn el szoktak bjni a talaj lyukaibl. gy msztak ki a rizsszemek, s azonnal krzni kezdtek, hogy trsaik rlt tncban rszt vegyenek. Ezutn a szakcs klns zgst hallott a zskbl s amikor egy kiss kinyitotta, hogy belekandikljon, akkor meg egy bogrraj szabadult ki onnan, s gy kezdtek a konyhban szguldozni, ahogyan az jjeli lepkk szoktak. A szakcs azonnal meggyjtotta a tzet a vizes fazekak alatt, azt remlve, hogy megfogja s a forr vzben elpuszttja a fktelenked rovarokat, ahogyan azt a rajz fehr hangykkal is tenni szoktk.
Azonban a vz klns dallamokat kezdett zmmgni, s kiugrott a fazkbl, mikzben a meggyjtott fadarabok is vad tncba kezdtek. Mg a leveg is klns mdon kezdett rezegni s rvnylseket hozott ltre a tncol tz s repked rizs- s babszemek kztt.
Ettl kezdve a szakcs teljesen tehetetlennek rezte magt, s br tudatban volt, hogy nagy szgyent hoz magra, mgis odament a mandarin felesghez, s megkrte t: jjjn s nzzen be a konyhba, hogy meglssa mit lehet tenni.
A mandarin felesge trtnetesen igen jrtas volt az sszes hztartsi varzslatokban. Amikor a konyhai zrzavart megltta gy szlt:
„Rizs a rizshez! Tgy a mondottak szerint s vissza a zskba!”
Erre az sszes fehr hangya leszllt, s ismt kznsges rizsszemekk vltak, s visszamsztak a zskba.
„Bab a babhoz!” – parancsolta azutn, – „Tgy a mondottak szerint s vissza a zskba!” – mire azok is visszamentek.
„Hagyd abba a sajt ntdat!” – parancsolta most a vznek, – „s csakis a tz hje szerint dalolj!”, mire a vz csendben visszatrt a fazkba, s a forrsponton lv vz jl ismert dallamba kezdett.
„Tz a tzhz!” – szlt parancsol hangon, – „Melegtsd a vizet s fzd a rizst!” A tz is azonnal engedelmeskedett. gy teht helyrellt a rend, s a szakcs tkletes ebdet tudott a nagytisztelet gazdjnak, s megklnbztetett tisztelet ltogatinak felszolglni.
Hu ekkor visszatrt szoksos csendjbe, ismt mosolygott s hozztette:
„Mit gondoltok errl a kis trtnetrl?”
A tantvnyok krnek legfiatalabbja, tl sok gondolkods nlkl azonnal gy szlt:
„Ez valban igen szrakoztat trtnet, s illik az ilyen naphoz, mint ez az jhold szletsnek napja.”
Hu rosszallotta s valamennyien reztk ezt.
Egy msik tantvny ezt mg azzal a megjegyzssel rontotta tovbb, hogy:
„A mandarin vendgei biztosan lveztk a csods ebdet.”
„gy gondolnd?” – vlaszolta Hu lesjt tekintettel.
Hossz csend kvetkezett. Azutn valaki megjegyezte:
„Lehet, hogy a szakcs mdium volt, s a dzsinnek jtszottak vele.”
Hu csendben maradt, s gy tnt, mintha a messze tvolba tekintene.
A negyedik tantvny megkrdezte:
„Hol tanulta a mandarin felesge ezeket a varzsigket? Mi is megtanulhatnnk ezt a mgit?”
Hu azonban nem vlaszolt, s a tvolba nz tekintete sem vltozott.
Vgl a legidsebb tantvny gy szlt:
„Szmomra gy tnik, hogy a tz az elmnket kpviseli. Ha csak az elme nem azt gondolja, amire utastjuk, hogy gondoljon, s tovbb mr nem tncol minden kls dallamra, nem lesznk kpesek elvgezni azt, amit egy tantvnynak el kell vgezni.
A vz az rzelmeinket jelkpezi, s azok a tz hevtse szerint kell nekeljenek, s nem a tznek kell a vz dallamra tncolni.
A rizs s a bab viszont a test alkotrszeit kpviseli: azoknak a helykn kell maradniuk s a hz rnjnek a parancsait kell kvetnik, mint ahogy valjban a szolgknak is.”
A blcs Hu Ismt mosolygott s gy szlt:
„Helyesen ltod fiam, s ha olyan blcsen is cselekszel, ahogyan beszltl, akkor telihold idejn megltod az j vilgossgot.”
Ezutn Hu folytatta szemlldst s rkon t csendes maradt. Tantvnyai ekzben nem mertk mennyei ltomsaiban zavarni.
|