anjud
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
szmll
Induls: 2005-01-19
 
Parapszicholgia
Parapszicholgia : Mirt rdekes a parapszicholgia?

Mirt rdekes a parapszicholgia?

  2005.05.18. 10:34


Mirt rdekes a parapszicholgia?

A parapszicholgia fknt a lehetsges kvetkezmnyei miatt rdekes. Csak nhny plda: a psz-jelensgek arra utalnak, hogy (a) a tudomny ismeretei az Univerzum termszetrl nem teljesek; (b) az emberi kpessgek lehetsgeit s korltait albecsltk; (c) a test s az elme elklnlsvel kapcsolatos alapvet feltevseink s filozfiai meggyzdseink tvesek lehetnek; tovbb (d) a "csodk" isteni eredetvel kapcsolatos vallsi elkpzelsek szintn tvesek lehetnek. Hozz kell tennnk, hogy a parapszicholgusok nagy rsze, empirikusan, az adatokra sszpontostva kzelti meg, a psz-jelensgeket, s amennyire csak lehet, elkerli az adatok ltal al nem tmasztott, spekulatv elkpzelsek megvitatst. Nmely kutat azonban gy vli, hogy a parapszicholgia eddigi eredmnyeinek szmos fontos kvetkezmnye van, tbbek kztt az ember spiritulis termszetvel kapcsolatban is.

A psz ltezsnek nhny lehetsges kvetkezmnye, s gyakorlati alkalmazsa. :

Gygyts: Az l rendszerekkel val kzvetlen mentlis klcsnhatsok vizsglatai arra utalnak, hogy a hagyomnyos szellemi gygyt mdszerek -- pl. az ima -- htterben valdi, psz ltal kzvettett hatsok llhatnak. A jvben ezekre a jelensgekre alapozva lehetsgess vlhat hatkonyabb gygyt mdszerek kidolgozsa.

A psznek szerepe lehet Murphy trvnyben is: "ami elromolhat, az el is romlik". Azaz, az rzkeny elektronikus ramkrkkel mkd korszer berendezsek, pldul a fnymsolgpek s a szmtgpek nmelykor kzvetlen klcsnhatsba lphetnek az emberi szndkokkal, s alkalmatlan idpontokban megmagyarzhatatlanul csdt mondhatnak. Termszetesen ennek a fordtottja is bekvetkezhet. Ily mdon fennll a lehetsge az rzkeny berendezsek mentlis ton trtn javtsnak vagy irnytsnak. Ez a technolgia nagy hasznra vlhatna a fogyatkos embereknek.

Az egyb lehetsges alkalmazsok kztt megemlthetjk a dntsek jobb elksztst, az eltnt szemlyek s rtktrgyak helynek feldertst, valamint a trben, ill. idben tvoli, vagy ms okbl hozzfrhetetlen helyeken lezajl esemnyek lerst. Ide tartozhatnak a pszvel dolgoz trtnszek s jsok is.

A magasan fejlett psz-kpessgek hasznosak lehetnek a pszichoterpiban s egyb tancsadi feladatkrkben. A psz statisztikai elnyt biztosthat hasznli szmra a pnzpiacokon, s segthet rgszeti kincsek felkutatsban is.

A tudomnyos vilgnzet alapjt kpez materialisztikus szemszgbl nzve az emberi tudat nem tbb, mint az Agy, a Test s az Idegrendszer (rviden "ATIR") egyttes mkdsnek termke. Teht brmennyire klnbznek ltszik is az elme a kzzelfoghat, szilrd testektl, vgs soron mgis egyedl az ATIR elektrokmiai mkdse hozza ltre, s ennlfogva teljes mrtkben az ATIR-tl fgg. Ha az ATIR meghal, a tudat is elvsz. Ebbl az alapllsbl nzve a testi hall utni tllssel, a szellemekkel, jelensekkel kapcsolatos lltsok nem lehetnek msok, mint a vgyvezrelt gondolkods termkei. Tovbb, az anyagi mkds korltai automatikusan meghatrozzk a mentlis mkds vgs korltait, ily mdon -- a vilg mkdsvel kapcsolatos jelenlegi ismereteink alapjn -- az ESP s a PK lehetetlensgnek tnik.

Ennek ellenre psz-jelensgek minden kultrban, minden trtnelmi idben trtntek, s tovbbra is trtnnek; egyes lert jelensgek ltezst, pedig a tudsok tudomnyos mdszerekkel, meggyzen igazoltk. Mivel a psz ltszlag tlpi az anyagi mkds felttelezett korltait, egyesek rtelmezse szerint a psz altmasztja azt az elkpzelst, hogy az elme mgiscsak tbb mint pusztn az ATIR termke, s van valami olyasmi, hogy "llek", vagy effle.

A fizikusok ltalban azrt rdekldnek a parapszicholgia irnt, mert az felveti annak lehetsgt, hogy valamit alapveten flrertnk a tr s az id termszetvel, valamint az energia s az informci tvitelvel kapcsolatban.

A biolgusokat azrt rdekli a tma, mert a psz a vilg rzkelsnek egy jabb, eddig megmagyarzatlan mdjra mutathat r.

A pszicholgusok rdekldst a psznek az szlels s a memria termszetvel kapcsolatos jelentsge tpllja.

A filozfusok pedig azrt rdekldnek, mert a psz-jelensgek szorosan sszefggenek szmos srgi filozfiai problmval, gy az elme szerepvel a fizikai vilgban, valamint az objektv, ill. a szubjektv dolgok termszetvel s viszonyval.

A teolgusok s a kzvlemny azrt tallja a parapszicholgit rdekfesztnek, mert a szemlyes psz-lmnyt tl szemlyeknek gyakran az az rzsk, hogy az tlt esemnyeknek mly, szavakkal ki nem fejezhet jelentse van. Egyesek emiatt gy vlik, hogy a psznek "spiritulis" kvetkezmnyei is vannak.

 

Melyek ma a legfontosabb psz-ksrletek?

A npszer knyvek s mozifilmek (pl. Szellemirtk) hatsra sokan azt hiszik, hogy a pszvel ksrletezk ma elssorban a jlismert "ESP-krtykat" hasznljk. Ez egy 25 lapbl ll krtyacsomag, melyben tfle szimblumot brzol krtya tallhat meg t pldnyban: ngyzet, kr, hullmvonal, kereszt s csillag. Ilyen krtykat elssorban J. B. Rhine s munkatrsai hasznltak a korai psz-ksrletekben, az 1930-as vektl kezdve egszen az 1960-as vekig. Az ESP-krtyk meggyz bizonytkot szolgltattak az ESP ltezsre, ma mr azonban ritkn hasznljk ket a szakemberek. A ma vgzett ksrletek kzl a kvetkez ngy bizonyult a legmeggyzbbnek s leggymlcszbbnek:

PK vletlenszm-genertorokon

A pszichokinzis (PK) vizsglata.

Az elektronika s a szmtgpkorszak bekszntsvel a kutatknak lehetsge nylt arra, hogy nagymrtkben automatizlt ksrleteket tervezzenek az elme s az anyag klcsnhatsnak tanulmnyozsra. Az egyik ilyen ksrletben egy, elektronikus vagy radioaktv zaj segtsgvel mkd vletlenszm-genertor (Random Number Generator, RNG) egy adatsort llt el, majd ezt az adatsort szmtgpes programmal elemzik.

A tipikus RNG-ksrletben a ksrleti alany megprblja mentlis ton megvltoztatni a vletlen szmok eloszlst. A ksrlet egyenrtk azzal a feladattal, hogy egy rme sokszori feldobsakor tbb fejet dobjunk, mint rst. Az elektronikus, szmtgpestett ksrletnek termszetesen szmos elnye van a korbban vgzett kutatsokhoz kpest, melyekben mg pnzrmket s dobkockkat hasznltak. Az RNG-ksrlet lehetv teszi a gondos tudomnyos ellenrzst s az igen nagy sebessg adatgyjtst, ugyanakkor nagyfok rugalmassgot biztost.

Az adatbzis egy 1989-ben kzztett meta analzise sorn az elemzk 800 ksrletet rtkeltek ki, melyeket a megelz 30 vben tbb mint 60 kutat vgzett. Az effektus nagysga igen kicsinek bizonyult, de nagyon kvetkezetesen jelen volt; a teljesen vletlenszer effektushoz kpest a statisztikai eltrs a standard hiba kb. 15-szrse volt. Annak valsznsge, hogy a megfigyelt effektus valjban nulla (vagyis nincs psz), kevesebb mint egy az egybillihoz. Ez azt igazolja, hogy az emberi tudat valban kpes egy vletlenszer fizikai rendszer viselkedst befolysolni. Tovbb, mikzben a ksrlet minsge az idk sorn jelentsen javult, a megfigyelt effektus nagysga nem vltozott ezzel sszefggsben -- ellenttben a szkeptikus brlk egyik gyakori, de nyilvnvalan alaptalan lltsval.

PK l rendszereken

Az l rendszereken trtn pszichokinzist bio-PK-nak is hvjk, jabban egyes kutatk pedig a DMILS (Direct Mental Interactions with Living Systems, kzvetlen mentlis klcsnhats l rendszerekkel) elnevezst alkalmazzk a jelensgre. Ma mr az orvostudomny kpes a szervezet bels mkdst klnfle eszkzkkel kvetni, az idegrendszer mkdst pldul EEG-vel s biofeedback technikkkal. Ez lehetsget nyjt arra, hogy megvizsgljuk: vajon a biolgiai rendszerek is befolysolhatk-e mentlis ton, hasonlan a vletlenszm-genertorokon trtn PK-hoz.

Az egyik legsikeresebb DMILS-ksrlet azt a sokak ltal ismert jelensget vizsglja, hogy az ember gyakran megrzi, amikor valaki nzi. A ksrletben a "nz" s a "nzett" kt, egymstl elszigetelt helyen tartzkodik, s a nzt idnknt megkrik, hogy egyszeren bmuljon r a nzettre. A "nzs" zrt lnc televzis rendszeren keresztl trtnik. Ekzben automatikusan s folyamatosan rgztik a nzett idegrendszernek aktivitst. Az ilyen s ehhez hasonl DMILS-ksrletek sszestett adatbzisa meggyzen bizonytja, hogy egy szemlynek egy msik, tle elszigetelt szemlyre irnyul figyelme jelenten serkentheti vagy csillapthatja a nzett, ill. figyelt szemly idegrendszert, a nznek adott utastsnak megfelelen.

ESP ganzfeldben

Az rzkelssel kapcsolatos psz-jelensgek egyik elmlete szerint a "psz-jelek" gyakran jelen vannak az agyban, de a normlis rzkszervekbl befut idegrendszeri zaj miatt nehz szrevenni ket. A "ganzfeld" ("egsz mez”) technikt azrt fejlesztettk ki, hogy segtsgvel elnyomjk ezt a kls zajt, oly mdon, hogy az rzkszerveket gyenge, semmifle mintzatot nem tartalmaz, lland inger hatsnak teszik ki, mely a kls vilg zajait elnyomja. A tipikus ganzfeld ksrletben a telepatikus "ad" s "vev" szemly egymstl elklntetten foglal helyet, a vevt ganzfeldbe helyezik, majd az adnak egy llkpet (vagy egy videoklipet) mutatnak, s megkrik, hogy mentlisan kldje el a kpet a vevnek.

A vevt megkrik, hogy -- mikzben ganzfeldben van -- folyamatosan, szban szmoljon be minden mentlis folyamatrl: kpekrl, gondolatokrl, rzsekrl. A kldsi idszak vgn -- ez tipikusan 20--40 perc hosszsg -- a vevt kiveszik a ganzfeldbl s ngy kpet mutatnak neki. A ngy kp kzl az egyik az, amelyet az ad kldtt, a msik hrom ellenrzst szolgl "csapda". A vev megksrli kivlasztani a ngy kp kzl a valdi clkpet. Ehhez a ganzfeldben tlt rzkleteit hasznlja fel, ezek nyjtanak szmra tmpontot, hogy mi lehetett a mentlisan "kldtt" kp. Ha nincs teleptia, akkor a vletlen trvnyei alapjn vrhatan 4 esetbl tlagosan 1-ben fogja a vev a helyes clkpet vlasztani, vagyis 25% lesz a "tallati arny". Mintegy kt tucat kutat vgzett vilgszerte ilyen ksrleteket, mra mintegy 700 egyedi vizsglat eredmnyei llnak rendelkezsnkre. Az eredmnyek azt mutatjk, hogy a helyes clkpet tlagosan az esetek 34%-ban vlasztja ki a vev. Ez igen szignifikns eredmny, amely arra utal, hogy a teleptia -- legalbbis a lert ksrlet rvn meghatrozott mveleti rtelemben -- ltezik.

Tvolbalts

A ganzfeld technika alkalmazsa megmutatta, hogy mentlis informcicsere lehetsges a vev megvltozott tudatllapotban (ganzfeldben). A tvolbaltsi ksrletben, legalbbis szmos formja kzl az egyikben, azt vizsgljuk: lehet-e klnleges tudatllapot s "ad" szemly nlkl informcit nyerni. Az egyik fajta tvolbaltsi ksrletben pldul egy tbb szz fnykpbl ll fnykpgyjtemnyt hasznlnak. Ezek kzl valaki vletlenszeren kivlaszt egyet -- ez lesz a clkp --, s flreteszi egy tvoli helyre. A ksrleti alany ezutn megprbl informcit nyerni a tvoli kprl, s rajzvzlatot kszt rla, vagy ms mdon lerja. Ezt megismtlik pldul 7 klnbz clkppel. A prba kirtkelsre szmos klnbz mdszert fejlesztettek ki, kztk igen kifinomult mdszereket is. Az egyik gyakori (s knny) mdszer az, hogy vesszk a ht clkpet s a ksrleti alany ht vlaszt, ezeket sszekeverjk, majd felkrnk nhny fggetlen "tlbrt", hogy a vlaszokat rangsorolja, vagy prostsa a clkpekkel. Ha valban volt informcitvitel, akkor a vlaszoknak jobban kell egyeznik a helyes clkpekkel, mint a tbbi clkppel.

Az elmlt 25 vben tbb tucat kutat tbb ezer ilyen ksrletet vgzett, tbb szz ksrleti alany rszvtelvel. Az sszestett adatbzis meggyzen mutatja, hogy valban lehet informcit szerezni tvoli fnykpekrl, helysznekrl s esemnyekrl. Hasonl ksrletek segtsgvel sikerrel vizsgltk a prekognci jelensgt is; ilyenkor a ksrleti alanyt arra krtk, hogy rjon le egy olyan fnykpet, amelyet a jvben fognak vletlenszeren kivlasztani.

 
pontos idm
 
naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Azok a linkek amiben n is szvesen elmerlk.
 
levl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
a mai napra

 

A mosoly!

Htszz vvel ezeltt gy rt  a mosolyrl egy nmet Domokos-rendi szerzetes s misztikus r, Eckhart mester (1260-1327):

 "Ha az Atya rnevet a fira s az visszanevet, a nevets jkedvet kelt s a jkedv rmt teremt, s az rm szeretetet szl s a szeretet hvja el a Lelket s teremti meg a Szenthromsgot" 

 

 
nzegets
 

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!