Parapszicholgia trtnete
2005.04.23. 09:14
rs alatt , mg kiegsztend a magyar vonatkozsokkal.
A parapszicholgia trtnete
A psz az emberi kultrban sidk ta megfigyelhet jelensg. A tudomnyos rtelemben vett megfigyelst, s a kutatsok eredmnyt, csak az 1800.-as vekig vezetjk vissza.
*
Megjegyzs: Csupn az angol nyelvterleten folytatott parapszicholgiai kutatsok egy rsznek trtnett vzoljuk fel. A pszt, mint rgi, kultrk hatrain tvel jelensget sokan, sokfle mdon vizsgltk a trtnelem sorn.
*
1880
A nyugati vilgban komoly rdeklds alakult ki, a parapszicholgia a spiritizmus irnti. Nagy-Britanniban s az Egyeslt llamokban az 1800-as vek vgn indult el, a Brit
1882-ben a Brit Parajelensgek Kutatsrt nev szervezetet.
1885-ben az Amerikai Trsasg a Parajelensgek Kutatsrt nev, szervezet.
Ezeket az akkori kor vezet tudsai alaptottk azzal a cllal, hogy megvizsgljk azokat a mdiumokat, akik sajt lltsuk szerint kapcsolatba tudnak lpni a halottakkal vagy ms parajelensget kpesek produklni. A korai idkben fleg ler jelleg, anekdotikus beszmolk szlettek, pldul prekognitv lmokrl, asztaltncoltatsrl, szellemek jelenseirl, stb. A Parajelensgek Kutatsrt Trsasgok egyes tagjai a maguk tervezte specilis eszkzkkel prbltk vizsglni a parafenomnek ltal lltlag produklt jelensgeket. A trsasgok tagjainak, pl. az angol Frederic Myers-nek s az amerikai William James-nek akkoriban megjelent knyvei s esettanulmnyai mindmig klasszikusnak szmtanak.
*
1900-tl az 1960-as vekig
1917-ben J. E. Coover, a Stanford Egyetem pszicholgusa volt az egyik els kutat, aki ksrleti mdszereket hasznlt a psz-kpessgek laboratriumi vizsglatra. A psz-kutats j korszaka azonban csak 1927-ben indult el egy biolgus, J. B. Rhine fellpsvel. Rhine s munkatrsai j, eredeti ksrleti eljrsokat dolgoztak ki s npszerstettk az "ESP" s "parapszicholgia" szakkifejezseket. Rhine laboratriuma a Duke Egyetemen (Durham, North Carolina llam) -- mely kezdetben a pszicholgiai tanszk rsze volt -- csakhamar az egsz vilgon hrnvre tett szert, mint a tudomnyosan megalapozott, sznvonalas psz-kutats ttrje. 1935-ben Rhine a Duke Egyetemen ltrehozta az els fggetlen, egyetemi parapszicholgiai laboratriumot. Legismertebb kutatsi programjai kzl kiemelendk a specilis krtykkal vgzett ESP-vizsglatok s a dobkockkkal vgzett PK-tesztek. 1965-ben Rhine nyugdjba vonult a Duke-rl, laboratriumt pedig kivonta az egyetem fennhatsga all. E laboratrium utda, a Rhine Kutatkzpont Parapszicholgiai Intzete ma is aktvan rszt vesz a psz-kutatsokban, Richard Broughton vezetsvel.
1960-as vek
A parapszicholgia irnti rdeklds az 1960-as vekben robbansszeren megntt, s ez jabb kutatsi programok elindtst eredmnyezte. William G. Roll North Carolina llamban (USA) ltrehozta a Parajelensgek Kutatsrt Alaptvnyt. Roll leginkbb a Poltergeisttel s a szellemjrsra emlkeztetjelensgekkel kapcsolatos kutatsairl ismert. Ma is psz-kutatssal foglalkozik Georgiban.
Ian Stevenson a Virginiai Orvosi Egyetem Pszichitriai Tanszknek rszeknt ltrehozta a Parapszicholgiai Osztlyt. Stevenson kutatsai elssorban spontn esemnyekre irnyulnak, tbbek kztt prekognitv lmokkal s telepatikus benyomsokkal foglalkozik. Legismertebb azonban a hall utni lettel kapcsolatos jelensgek krben vgzett ttr munkja, ezen bell is klnsen indiai, burmai s thaifldi gyerekek reinkarnci jelleg eseteire irnyul kutatsa. Osztlyt ma Szemlyisgkutatsi Osztlynak hvjk, s Stevenson tovbbra is tevkeny a kutatsban.
Karlis Osis az Amerikai Trsasg a Parajelensgek Kutatsrt nev szervezet tudomnyos munkatrsaknt New York-ban megkapta a "Chester Carlson munkatrs" kitntet cmet. Osis kutatsokat folytatott az OBE-val kapcsolatban, felmrst ksztett az ezzel kapcsolatos nzetekrl, attitûdkrl, esettanulmnyokat ksztett jelensekkel kapcsolatban, s taln legismertebb a haldoklk ltomsairl szl eredeti munkja. Osis mr nyugdjba ment.
Az Edinburgh-i Egyetem Parapszicholgiai Tanszkn John Beloff kezdte meg a kutatsokat. 1985-ben a tanszken ltrehoztk a Parapszicholgia "Koestler-katedrjt", Arthur Koestler, az r, s felesge, Cynthia hagyatkbl. A katedrt elszr Robert L. Morris kapta meg. Morris kutatcsoportja s a vele dolgoz doktorandusz hallgatk tevkenyen dolgoznak a parapszicholginak egy olyan megkzeltsn, amely a psz-klcsnhatsok megrtsre s elsegtsre, megknnytsre helyezi a hangslyt.
Nagyszabs kutatsi programot indtott Montague Ullman s Stanley Krippner Brooklynban (New York llam, USA), a Maimonides Krhzban. Ez a csoport, melynek ksbb Charles Honorton is tagja lett, elssorban az lomteleptia tern vgzett munkjrl ismert. Amikor a Maimonidesben megvalstott program 1979-ben vget rt, Charles Honorton Princetonban (New Jersey llam, USA) j laboratriumot nyitott, mely a Pszichofizikai Kutatlaboratriumok nevet kapta. Honorton laboratriuma, mely 1989-ig mkdtt, elssorban ganzfeldben vgzett teleptiaksrleteirl, mikro-PK vizsglatairl s metaanalitikai munkjrl ismert. Krippner mai is tevkenyen kutat San Franciscban (California llam, USA), a Saybrook Intzetben. Honorton tragikus mdon 1993-ban meghalt, az Edinburgh-i Egyetemen parapszicholgiai doktori fokozata megszerzsn munklkodott.
Charles Tart pszicholgiaprofesszor, aki leginkbb a mdosult tudatllapotokkal kapcsolatos ttr munkjrl hres, Davisben, a Kalifornia Egyetemen tantott s ott folytatott parapszicholgiai kutatsokat. Az egyetemrl mra nyugdjba ment, jelenleg egyb helyeken, tbbek kztt a Palo Alto-i (California llam) Transzperszonlis Pszicholgiai Intzetben tant s kutat.
1970-es vek
1972-ben nagyszabs psz-kutatsi program indult a kaliforniai Menlo Parkban, az SRI International (korbban Stanford Kutatintzet) nev agytrsztben. A programot kt fizikus, Harold Puthoff s Russel Targ indtotta el, s ksbb egy msik fizikus, Edwin May is csatlakozott a grdhoz. Az SRI-program kzppontjban a tvolbalts kutatsa llt (magt a szt is itt talltk ki). 1985-ben May vette t a program irnytst, Puthoff mshol tallt llst. Amikor 1989-ben May is tvozott az SRI Internationalbl, elindtott egy hasonl programot a Palo Alto-i Kognitv Tudomnyok Laboratriumban, mely a SAIC (Science Applications International Corporation) nevû, a tudomny alkalmazsait tmogat nemzetkzi vllalat egyik intzmnye. Ez a program elssorban a benne alkalmazott magas szint technolgikrl volt ismert -- pldul magnetoenkefalogrfot hasznltak a psz-feladatokat vgrehajt szemlyek agymkdsnek vizsglatra. A laboratrium elmleti modelleket is alkotott a mikro-PK-ra, a tvolbalts kutatsban pedig elssorban "fizikalista" megkzeltst alkalmazott. Ma a laboratrium megvltozott szervezeti keretek kztt mkdik.
1979-ben egy msik psz-kutatsi program is kezddtt Princetonban (New Jersey llam), a Princetoni Egyetem Mrnki Tudomnyok Karn. Ezt a programot Robert Jahn, a Mrnki Tudomnyok Karnak dknja alaptotta. A PEAR (Princeton Engineering Anomalies Research -- Princetoni Mrnkkar, Anomlik Kutatsa) Laboratrium ma is folytatja kutatsait, legismertebb a mikro-PK vizsglatokkal kapcsolatos komoly adatbzisairl, ms fizikai rendszereken vgzett PK-vizsglatairl, "prekognitv tvolbaltsi" ksrleteirl, valamint arrl az elmleti munkrl, melyben a psz mkdst a kvantummechanika metaforival prbltk sszekapcsolni.
1990-es vek
1993 vgn Dean Radin a Las Vegas-i Nevada Egyetem egyik egysgn, a Harry Reid Krnyezettudomnyi Kzponton bell ltrehozta a Tudatkutatsi Osztlyt. A laboratrium alapkutatst s alkalmazott kutatst vgez a psz-jelensgekkel kapcsolatban.
1995-ben Richard Wiseman elindtott egy psz-kutatsi programot a Hertfordshire-i Egyetem (Anglia) Pszicholgiai Tanszkn, Susan Blackmore pedig egy hasonl programot alaptott Bristolban (Anglia), a Nyugat-Angliai Egyetem Pszicholgiai Tanszkn.
|